Pielęgnacja drzewek owocowych

Piątek, 10. Lipiec 2015 10:42

Drzewka owocowe to nie tylko piękna ozdoba ogrodu, ale także własne, smaczne owoce, które sprawiają radość wszystkim domownikom. Aby nasze drzewka dobrze się rozwijały i rodziły piękne jabłka, śliwki czy wiśnie, warto o nie specjalnie zadbać.


Przycinanie
Dzięki przycinaniu gałęzi, czyli tak zwanym prześwietlaniu, owoce lepiej rosną - dociera do nich więcej światła. Za pomocą narzędzi ogrodowych można sprawić, że nasze drzewka będą obficie rodziły.

Pora przycinania jest uzależniona od gatunku drzewa. Na przykład brzoskwiniowe tniemy w czasie kwitnienia, a wiśniowe - po zebraniu owoców.

Nawożenie
Gdy sadzimy drzewka owocowe, dobrze jest zasilić je nawozem. Można wybrać naturalny kompost lub mieszankę mineralną przygotowaną specjalnie dla danego rodzaju drzewka - kupimy ją w sklepie. Starsze drzewa natomiast nie potrzebują częstego nawożenia.

Nawóz rozsypujemy wokół drzewa i mieszamy z rozpulchnionym podłożem.

Podlewanie
Należy o nim pamiętać szczególnie podczas suszy. Pierwsze podlewanie powinno być bardzo obfite, gdyż pomaga korzeniom się rozrosnąć. Starsze drzewa podlewamy rzadko, ale sporą ilością wody, którą rośliny magazynują.

Ochrona
Do ochrony drzew przed chorobami i szkodnikami najlepiej stosować naturalne metody. Starajmy się więc sadzić je na dobrej glebie, z wieloma składnikami mineralnymi, przycinać i nawozić odpowiednio do potrzeb, wycinać zarażone pędy. Zadbane rośliny wykazują bowiem większą odporność na szkodliwe czynniki.

Dobrym rozwiązaniem jest także bielenie pni wapnem. Zapobiega to kumulowaniu ciepła we wnętrzu pnia i pękaniu kory. Zabieg przeprowadzamy w zimie - w styczniu, a jeśli wapno zostanie zmyte przez deszcz, powtarzamy go miesiąc później.

Zadbane drzewka owocowe odwdzięczą się nam pięknymi, dorodnymi owocami, które będą cieszyć nas swoim wyglądem oraz naturalnym, nie ulepszanym chemicznie smakiem.

Źródło: www.stukpuk.pl